menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At a ceramic shop, each cup is $6.30 cheaper than each plate. If you totally spent $28.50 for 5 cups and 3 plates, what is the price of each cup and each plate?
asked
Aug 23, 2019
118k
views
2
votes
At a ceramic shop, each cup is $6.30 cheaper than each plate. If you totally spent $28.50 for 5 cups and 3 plates, what is the price of each cup and each plate?
Mathematics
high-school
Harsh Kurra
asked
by
Harsh Kurra
7.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Let
x------------->
the price of each cup
y-------------> the price of each plate
we know that
5x+3y=28.50----------> equation 1
and
x=y-6.30--------------> equation 2
I substitute 2 in 1
5*(y-6.30)+3y=28.50---------> 5y-31.5+3y=28.5-----> 8y=60
y=7.5
x=y-6.3---------> x=7.5-6.3---------> x=1.2
the answer is
the price of each cup is $1.2
the price of each plate is $7.5
Chourobin
answered
Aug 28, 2019
by
Chourobin
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.5m
questions
11.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org