99.3k views
5 votes
In winter, the price of apples suddenly went up by 0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of $5.88

User Egbokul
by
8.2k points

1 Answer

7 votes
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
User Mark Brownsword
by
7.9k points

No related questions found