31.5k views
5 votes
If the radius of a circle is 10 feet, how long is the arc subtended by an angle measuring 81°?

A) π
B) 11π
C) 5π
D) 11/45π,

1 Answer

5 votes
The length of an arc, L = theta/360 * 2 * pie * r Where theta = 81 and r = 10ft = 3.048m So length = 81/360 * 2 * pie * 3.048 L = * 0.225 * 2 * pie * 3.048 L = 1.37 * pie L = pie. Option A
User Cordell Lawrence
by
6.3k points