116k views
5 votes
What is the concentration of a phosphoric acid solution of a 25.00 mL sample if the acid requires 42.24 mL of 0.135 M NaOH for neutralization?

Please explain your steps.

User Normajean
by
6.6k points

2 Answers

2 votes
0.0760 m

do this by:

finding the moles of NaOH which will be 5.702 E -3 m

next find the moles of H3PO4 which will be 1.90 E -3 m
calulcate
25 ml sample molarity = 0.07603 m, just put 0.0760

User Aq
by
5.8k points
2 votes

Answer: The volume of 0.10 M NaOH required to neutralize 30 ml of 0.10 M HCl is, 30 ml.

Explanation:

According to the neutralization law,


n_1M_1V_1=n_2M_2V_2

where,


M_1 = molarity of NaOH solution = 0.135 M


V_1 = volume of NaOH solution = 42.24 ml


M_2 = molarity of
H_3PO_4 solution = ?M


V_2 = volume of
H_3PO_4 solution = 25 ml


n_1 = valency of
NaOH = 1


n_2 = valency of
H_3PO_4 = 3


1* (0.135M)* 42.24=3* M_2* 25


M_2=0.076M

Therefore, the concentration of 0.076 M of phosphoric acid of a 25 ml is required to neutralize 42.24 ml of 0.135 M NaOH.

User Janniks
by
6.1k points