25.9k views
5 votes
For the balanced equation shown below, how many moles of O2 will react with 0.3020 moles of CO2?

2C2H5OH + 6O2 → 4CO2 + 6H2O

0.151 moles O2


0.201 moles O2


0.302 moles O2


0.453 moles O2

User Domonique
by
7.3k points

2 Answers

1 vote

Answer : The number of moles of
O_2 react will be, 0.453 moles

Solution : Given,

Moles of
CO_2 = 0.3020 moles

The balanced chemical reaction is,


2C_2H_5OH+6O_2\rightarrow 4CO_2+6H_2O

From the balanced reaction, we conclude that

As, 4 moles of
CO_2 produces form 6 moles of
O_2

So, 0.3020 moles of
CO_2 produces from
(6)/(4)* 0.3020=0.453moles of
O_2

Therefore, the number of moles of
O_2 react will be, 0.453 moles

User MohamedHarmoush
by
6.7k points
5 votes
Answer is: 0,453 moles of oxygen will react with 0.3020 moles of carbon(IV) oxide.
n(CO₂) = 0,302 mol.
From chemical reaction: n(CO₂) : n(O₂) = 4 : 6.
n(O₂) = 6 · 0,302 mol ÷ 4.
n(O₂) = 0,453 mol.
n - amount of substance.
User Vonqo
by
7.7k points