80.6k views
1 vote
A force of 230 N applied on a hydraulic lift raises an automobile weighing 6500 N. If the applied force is exerted on a 7.0 m^2 piston, what is the area of the piston beneath the automobile?

a.

2.0 x 10^2 m^2

b.

4.0 m^2


c.

0.25 m^2


d.

0.0050 m^2

2 Answers

4 votes

Answer:

197.83 m^2

Step-by-step explanation:

F = 6500 N, A = ?

f = 230 N, a = 7 m^2

Let the area of piston beneath the automobile is A.

By use of Pascal's law

F / A = f / a

6500 / A = 230 / 7 A = 197.83 m^2

User Sherryl
by
6.9k points
1 vote
We know that external pressure has alteration for the reason of applied force is distributed equally all through the liquid.So, the pressure exerted by applied force is equal to pressure responsible to lift the automobile. We can say that:
Pressure = Force/Area
Let the area of the piston beneath the automobile be A. (230/7) = (6500/A) A = 197.826 m^2 or 2.0 x 10^2 m^2 if your rounded it off to the nearest hundreds.
User Bryan Willis
by
7.3k points