82.1k views
1 vote
Bryce spent $ 5.26 on some apples priced at $ 0.64 each and some pears priced at $ 0.45 each. At another store I could have bought the same number of apples at $ 0.32 each and the same number of pears at $ 0.39 each, for a total cost of $ 3.62. How many apples and how many pears did Bryce buy?

a. Write equations to represent Bryce's expenditures at each store. Second store:
First store:
b. Solve the system Number of pears:
Number of apples:
Number of pears:

User Andrewhl
by
5.3k points

1 Answer

5 votes
We are going to define variables.
x: number of apples.
y: number of pears.
We write the system of equations:
0.64x + 0.45y = 5.26
0.32x + 0.39y = 3.62
Solving the system we have:
x = 4
y = 6
answer:
First store: 0.64x + 0.45y = 5.26
Second store: 0.32x + 0.39y = 3.62
Number of apples: 4
Number of pears: 6
Bryce spent $ 5.26 on some apples priced at $ 0.64 each and some pears priced at $ 0.45 each-example-1
User Ryan Ward
by
6.2k points