menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Randy bought 6 candy bars for $8.28 what is the cost per candy bar?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Randy bought 6 candy bars for $8.28 what is the cost per candy bar?
asked
Aug 6, 2019
120k
views
1
vote
Randy bought 6 candy bars for $8.28 what is the cost per candy bar?
Mathematics
middle-school
Shawnone
asked
by
Shawnone
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Randy paid $1.38 per candy bar
Mculp
answered
Aug 7, 2019
by
Mculp
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Well to make this simple... all we have to do is divide.
6 divided by 8.28 equals 1.38
Each candy bar is a dollar thirty eight.
Hope this helps! Please let me know if you need further explanation.
~Brooke❤️
IBRAHIM ALI MUSAH
answered
Aug 10, 2019
by
IBRAHIM ALI MUSAH
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org