120k views
1 vote
Randy bought 6 candy bars for $8.28 what is the cost per candy bar?

User Shawnone
by
8.0k points

2 Answers

5 votes
Randy paid $1.38 per candy bar
User Mculp
by
8.2k points
4 votes
Well to make this simple... all we have to do is divide.

6 divided by 8.28 equals 1.38

Each candy bar is a dollar thirty eight.

Hope this helps! Please let me know if you need further explanation.
~Brooke❤️
User IBRAHIM ALI MUSAH
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories