184k views
4 votes
Gracie can purchase 5 oranges for $4 but she only wants one what is the cost of one orange

User Ndogac
by
5.2k points

1 Answer

3 votes
the cost of one orange is $1.25
what you do is you divide 5 by 4 so 5 divided by 4= 1.25
hope this helps!
User Kumar Saurabh
by
6.2k points