145k views
0 votes
A Department store buys 300 shirts at the cost of $1800 and sells them for $10 each find the percent mark up rounded to the nearest percent

2 Answers

5 votes

Answer:

1800/300 = $6 a shirt

If they're being sold for $10

10/6 =5/3

=1.666

x100

=166.66% markup

User Jerec TheSith
by
7.3k points
4 votes
300 shirts = $1800
1 shirt = 1800 ÷ 300 = $6
Markup = $10 - $6 = $4
Percentage markup = 4/6 x 100 = 67% (Rounded to the nearest percentage)
User Rushvi
by
7.1k points