51.4k views
3 votes
A package of 35 pencils cost $5.25. At thid rate,what is the cost of 1 pencil

2 Answers

3 votes
eat pencil is about .15 cents
User CSharpNoob
by
6.0k points
1 vote
5.25/35 = x/1

Divide 5.25 by 35.
5.25÷35=.15

the answer is $0.15 per pencil.
User Davesexcel
by
6.2k points