201k views
1 vote
Unit rate for $5.40 for 24 cans

User DonMag
by
4.8k points

2 Answers

2 votes
5.40 / 24 = 0.225 rounds to 0.23 per can
User Mattis Asp
by
5.1k points
3 votes
Hey there!

To find the unit rate of cost per can, first set up this proportion where x is the cost for 1 can:
5.4/24=x/1

Now, cross multiply:
5.4*1=24*x
5.4=24x

Now, divide both sides by 2.4 to solve for x and you get x=0.225

However, since this value is representing the cost, round to the nearest hundredth to get 0.23.

Therefore, your answer is, the unit rate for cost per can would be 0.23/1 or 0.23 dollars per can.

:)


User Phildobbin
by
5.4k points