Answer:
one box of crackers costs $0.70
Explanation:
Let $x be the price of 1 container of yogurt and $y be the price of 1 box of crackers.
1. Man can buy 4 containers of yogurt and 3 boxes of crackers for $9.55. 4 containers of yogurt cost $4x and 3 boxes of crackers cost $3y. In total,

2. Man can buy 2 containers of yogurt and 2 boxes of crackers for $5.90. 2 containers of yogurt cost $2x and 2 boxes of crackers cost $2y. In total,

3. Solve the system of two equations:

Multiply the second equation by 2 and subtract it from the first equation:

Then
