133k views
0 votes
A 1.5kg ball is thrown at 10 m/s what is the balls momentum

2 Answers

4 votes

the ball's momentum is 10 × 1.5 = 15 kg m/s

User Jeff Widman
by
7.0k points
1 vote

Answer : The momentum of ball is, 15 kg.m/s

Explanation :

Momentum : It is defined as the motion of a moving body. Or it is defined as the product of mass of velocity of an object.

Formula of momentum is:


p=mv

where,

p = momentum = ?

m = mass = 1.5 kg

v = velocity = 10 m/s

Now put all the given values in the above formula, we get:


p=(1.5kg)* (10m/s)


p=15kg.m/s

Therefore, the momentum of ball is 15 kg.m/s

User Daroczig
by
6.5k points