83.6k views
5 votes
an element has an isotope with a mass of 203.973 amu and and abundance of 1.40%. another isotope has a mass of 205.9745 amu with an abundance of 24.10%. a third isotope weighs 206.9745 amu and is 22.10%, and the fourth isotope weighs 207.9766 amu and an abundance of 57.40. calculate the average atomic mass and identify the unknown element.

User RedPanda
by
7.2k points

1 Answer

6 votes

Answer is: the average atomic mass 217.606 amu.

Ar₁= 203.973 amu; the average atomic mass of isotope.

Ar₂ = 205.9745 amu.

Ar₃ = 206.9745 amu.

Ar₄ = 207.9766 amu.

ω₁ = 1.40% = 0.014; mass percentage of isotope.

ω₂ = 24.10% = 0.241.

ω₃ = 22.10% = 0.221.

ω₄ = 57.40% = 0.574.

Ar = Ar₁ · ω₁+ Ar₂ · ω₂ + Ar₃ · ω₃ + Ar₄ · ω₄.

Ar = 203.973 amu · 0.014 + 205.9745 amu · 0.241 + 206.9745 amu · 0.221 + 207.9766 amu · 0.574.

Ar = 2.855 amu + 49.632 amu + 45.741 amu + 119.378 amu.

Ar = 217.606 amu.

But abundance of isotopes is greater than 100%.

It should be lead, with the fourth isotope weighs 207.9766 amu and an abundance of 52.40.

User Austin Morton
by
7.3k points