36.4k views
1 vote
Calculate the ph of an aqueous solution at 25°c that is 0.31 m in phenol (c6h5oh). (ka for phenol = 1.3 × 10−10.)

User Juhanic
by
7.1k points

2 Answers

6 votes

Answer:

pH of the solution is 5.19

User Gioux
by
7.1k points
6 votes

Given:

Concentration of phenol = 0.31 M

Ka (acid dissociation constant) = 1.3 * 10⁻¹⁰

To determine:

The pH of the solution

Step-by-step explanation:

C6H5OH ↔ C6H5O⁻ + H⁺

Initial 0.31 M 0 0

change -x +x +x

Equlib 0.31-x x x

Ka = [C6H5O⁻][H⁺]/[C5H5OH]

1.31*10⁻¹⁰ = x²/0.31-x

x =[H+]= 6.37*10⁻⁶M

pH = -log[H+] = -log(6.37*10⁻⁶) = 5.19

Ans: pH of the solution is 5.19


User Quazzieclodo
by
6.8k points