50.6k views
2 votes
You were able to purchase 5 gallons of gas for $19.85. How many gallons did you buy if you spent $47.64?

User Elisha
by
6.0k points

1 Answer

6 votes
19.85/5 = $3.97 per gallon

$47.64/$3.97 = 12 gallons for $47.64
User Aniket Thakur
by
5.5k points