Answer:
Odds of Event = 1:12
A is correct.
Explanation:
We are given a standard deck of 52 cards.
We will pick an ace from 52 card.
Let A be event to pick ace.
Number of ace card = 4
We need to find odds
Formula for odds
Thus, Odds of Event = 1:12
7.7m questions
10.4m answers