91.7k views
0 votes
If you buy three pairs of j and for $35.95 each and get a fourth pair for free. What is your cost per pair of jeans

User Zisha
by
5.9k points

1 Answer

2 votes
$35.95 × 3 = $107.85

$107.85 ÷ 4 = $26.96

$26.96
User Martin Dorey
by
5.6k points