153k views
4 votes
Given 2 grams FeSO4 and excess NaOH, calculate how much Fe(OH)2 can be produced?

Given 2 grams Fe(NO3)3 and excess NaOH, calculate how much Fe(OH)3 can be produced?

User Plu
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

question 1

The much of Fe(OH)2 that can be produced is 1.188 grams

calculation

step 1: write the equation for reaction

FeSO₄ +2NaOH Fe(OH)₂ +Na₂SO₄

Step 2: calculate the moles of FeSO₄

moles = mass/molar mass

from periodic table the molar mass of FeSo₄ is 152 g/mol

= 2 g/152 g/mol=0.0132 moles

step 3:use the mole ratio of to determine the moles of Fe(OH)₂

from equation above FeSO4: Fe(OH)₂ is 1:1 therefore the moles of Fe(OH)₂ is also = 0.0132 moles

step 4: find mass of Fe(OH)₂

mass = moles x molar mass

From periodic table the molar mass of Fe(OH)2 = 90 g/mol

mass =0.0132 moles x 90 g/mol = 1.188 grams of Fe(OH)₂



Question 2

The much of Fe(OH)3 that can be produced is 0.888 grams

calculation

Step 1: write the equation for reaction

Fe(NO₃)₃ +3NaOH → Fe(OH)₃ +3NaNO₃

Step 2: find the moles of fe(NO₃)₃

moles = mass/molar mass

from periodic table the molar mass of Fe(NO₃)₃ is = 242 g/mol

moles = 2 g/242 g/mol =0.0083 moles


Step 3: use the mole ratio to determine the moles of Fe(OH)₃

from equation above Fe(NO₃)₃: Fe(OH)₃ is 1:1 therefore the moles of Fe(OH)₃ is also =0.0083 moles


step 4: find mass of Fe(OH)₃

mass= moles x molar mass

from periodic table the molar mass of Fe(OH)₃ =107 g/mol

mass = 0.0083 moles x 107 g/mol =0.888 grams

User Marcel Braasch
by
7.3k points