164k views
0 votes
Jasmine bought 2 lb of ham and 1.5 lb of cheese from the deli and paid $7.25 she went back the following week and bought 3 lb of ham and 2 lb of cheese and Paid $10.50. if the prices remained the same find the price per pound of the ham and cheese

User Boycs
by
7.5k points

1 Answer

3 votes

Given:

Jasmine bought 2 lb of ham and 1.5 lb of cheese from the deli and paid $7.25. She went back the following week and bought 3 lb of ham and 2 lb of cheese and Paid $10.50.

To Find:

The price per pound of the ham and cheese.

Answer:

The price per pound of ham is $2.5 and the price per pound of cheese is $1.5

Explanation:

Let the price per pound of ham be x and price per pound of cheese be y.

In her first trip, she bought 2lb of ham and 1.5lb of cheese and paid $7.25. This can be represented in terms of an equation as


2x+1.5y=7.25 ...(1)

For the second trip, we can write


3x+2y=10.50 ...(2)

We can multiply the first equation by 3 and the second equation by 2 so that the coefficient of x in both is equal.

So we get


6x+4.5y=21.75 ...(3)

and


6x+4y=21 ...(4)

We can now subtract equation (4) from (3). We get


0.5y=0.75

which means


y=1.5

Substituting this value of y in (2),


3x+2y=10.50\\\\3x=10.50-(2)(1.5)=10.50-3=7.5\\\\x=2.5

So, the price per pound of ham is $2.5 and the price per pound of cheese is $1.5

User Umutto
by
8.1k points