206k views
5 votes
A bottle of cologne cost $19.98. The amount of sales tax is $.99. How much money should the customer pay the clerk for the cologne?

User Optimae
by
7.2k points

2 Answers

6 votes

Answer:

He should pay $ 20.97 for the bottle of cologne.

Explanation:

Given,

The cost of the bottle of cologne = $ 19.98,

Also, the amount of sales tax = $ 0.99,

Hence, the total amount paid by a customer for the bottle of cologne = cost of the bottle of cologne + sales tax

= $ 19.98 + $ 0.99

= $ 20.97

User GaloisGirl
by
7.4k points
6 votes

Answer:

20.97

Explanation:

the total cost is the cost of the cologne plus the tax

total cost = 19.98+ .99

total cost = 20.97


User Pierre Bourdon
by
7.2k points