194k views
1 vote
suppose a 375-ml sample of neon gas at 78 c is cooled to 22 c at constant pressure. what will he the new volume of the neom sample

User Gazareth
by
6.8k points

1 Answer

4 votes

The new pressure is 315.17 ml

Calculation

The new pressure is calculated using Charles law formula

that is V1/T1 = V2/T2 where,

V1 = 375 ml

T1 =78 °C into kelvin = 78 +273 =351 K

V2= ?

T2 = 22 °c into kelvin = 22 +273 = 295 K


make V2 the subject of the formula by multiplying both side by T2


V2= T2V1/T1

V2 =[(295 K x 375 ml)/351 k] = 315.17 ml


User Jiri Kremser
by
6.3k points