Find the cost of 1 kilogram, by dividing the cost of 2 by 2:
4.50 / 2 = $2.25 per kilogram.
Now multiply the cost of 1 by 3:
2.25 x 3 = $6.75 for 3 kilograms.
9.5m questions
12.2m answers