105k views
5 votes
Bruce saved $35.00 to buy a new video game. The game's original price was $42.00, but it was on sale or 30% off. The sales tax rate was 5%. Did Bruce have enough money to buy the game? Explain.

1 Answer

1 vote

Bruce does have enough money to buy the video game.

x/42 = 30/100

x=12.60 - This is the amount of money the video game is without tax

x/12.60 = 5/100

x=0.63 - sales tax amount

0.63+12.60=13.23 - amount of video game with tax

User Tarquin
by
7.5k points