155k views
4 votes
a twelve pack of orange crush is priced at $3:00 a six pack is priced at $175.what is the better value?

User Brcolow
by
7.9k points

2 Answers

4 votes

First:

Gather the numbers we have.

$17.5

$3.00

Second:

Divide the bigger number by the smaller number.

$17.5 รท $3.00 = 5.8333333333

Third:

Now we have our answer.

You're better off getting a six pack, because it costs 0.5$ less than a six pack.

User Zeedia
by
7.2k points
2 votes
the twelze pack be cause if you times 175 by 2 then you get 350
User Bshack
by
6.4k points