143k views
0 votes
A pack of 5 book costs $18.75. A pack of 3 books $12.75. Which pack has the the lowest cost per books (hint - find the unit rate for each pack , the compare ) show your work

1 Answer

4 votes
18.75÷5=3.75
12.75÷3=4.2
The pack of 5 books has the lower cost per book
User Ftrotter
by
6.1k points