Greetings!
Answer:
The answer to this problem is $6
Explanation:
To start solving this problem, let's first establish an equation:
We are solving for the cost per meal, which can be represented with a variable,
![x](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/college/lhtxftojjkzsmo3o2h4ilq8naohracejui.png)
![2x+4=16](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/middle-school/h08hxxuozynycwlfsy9c1ldfgn7lhbvsm3.png)
To solve for the unknown, we have to isolate the variable, which means using different mathematical operations to leave the variable, x alone on the left side of the equation.
First, let's add -4 to both sides of the equation:
![(2x+4)+(-4)=(16)+(-4)](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/middle-school/k4brumwkpjv2va3yu1jg7oueb44swkimyz.png)
![2x=12](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/high-school/83jyjbk0hgnop1z45bvyzsvy0yffxt5u33.png)
Now, let's divide both sides by 2 to isolate the variable:
![(2x)/(2)= (12)/(2)](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/middle-school/xoy1apks6xol8uyc8k4dkui15od4vz43nf.png)
![\boxed{x=6}](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/middle-school/9fhdx935yqdp93i6gsi8k1787picd2ffxl.png)
Therefore, the school expects each student to spend $6 per meal.
I hope this helped!
-Benjamin