156k views
5 votes
The produce place sells cranberries in bulk for $2.40 a pound. The store also sells and 8 ounce package for $1.50.Which is the better buy?Show all work!

2 Answers

2 votes

Answer:


Step-by-step explanation:the 8 oz package is 1.50 so would be 3.00 for 16 oz bulk is 2.40 for 16 oz so you are saving .60 per pound buying in bulk. 16 oz = 1 lb


User Robosoul
by
5.9k points
1 vote

Answer:

The larger package (the one that weighs a pound) is the better buy. This is because it costs only $.15 an oz versus costing $.18 an oz as the second package does.

Explanation:

In order to find the price per oz of each package, you divide the cost by the number of oz. Since there is 16 oz in a pound, we know the first package has 16 oz. Now we can do the math for each package.

$2.40/16 = $.15

$1.50/8 = $.18

This shows that the first package is clearly a better deal.

User Artem Yevtushenko
by
5.7k points