Answer: Probability both are nervous around strangers=0.04
Probability at least one is nervous around strangers = 0.36
Explanation:
Given : The probability of the population of a large country is nervous around strangers : p= 20%=0.20
Sample size : n=2
Let x be the number of success.
Using Binomial ,

The probability both are nervous around strangers:-

The probability at least one is nervous around strangers :-
