45.2k views
5 votes
If a dozen eggs cost 1.35 what is the unite cost

User Humera
by
5.4k points

1 Answer

3 votes

0.11

Divide 12/1.35 to figure out the amount per one egg, and that is your unit cost.

User Brian Crist
by
5.2k points