9514 1404 393
Answer:
$111.24
Explanation:
The use of a 20% off coupon causes the price to be multiplied by (1 -20%) = 0.80. The addition of 7% tax causes the discounted price to be multiplied by (1 +7%) = 1.07. Multiplying the price by these two factors gives ...
$129.95 × 0.80 × 1.07 = $111.24
The final cost with tax is $111.24.