Answer:
The speed of Car A = -55 km/h
Explanation:
Given, Time taken by Car A = 2.4 hour
and Time taken by Car B = 4 hour
Also, Car B traveled 22 mph faster than Car A
Let the speed of Car A = x km/h
Then the speed of Car B = (x + 22) km/h
As we know that Distance = Speed × Time
⇒ Distance of Car A = 2.4 × x = 2.4x km
and Distance of Car B = 4 × (x + 22) = 4(x + 22) km
Also it is given that distance traveled by both the car is same.
⇒ 2.4x = 4(x + 22)
⇒ 2.4x = 4x + 88
⇒ 2.4x - 4x = 88
⇒ -1.6x = 88
⇒ x = -55
Thus, the speed of Car A = -55 km/h
and, the speed of Car B = -55 + 22 = -33km/h