First you calculate the total cost of the pears:
18,4 pounds x $1,75 = $32,2
Them you add the cost of the pineapple:
$32,2 + $2,89 = $35,09
After this you can divide the total cost (35,09) for 4 friends getting the amount due to each one:
35,09/4 = $8,77