41.1k views
15 votes
What is the percent composition of nitrogen in N 2 O

User Albino
by
7.8k points

1 Answer

11 votes

Answer:

63.6%

Step-by-step explanation:

The given compound is:

N₂O;

The problem here is to find the percent composition of nitrogen in the compound.

First find the molar mass of the compound:

Molar mass of N₂O = 2(14) + 16 = 44g/mol

So;

Percentage composition of Nitrogen =
(2 x 14)/(44) x 100 = 63.6%

User Goat
by
7.5k points