203k views
11 votes
Can u pls help me with this question asap ​

Can u pls help me with this question asap ​-example-1
User Fahad Abid
by
7.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$14670

Explanation:

Selling price of the house = $326000

Commission rate of the agency = 4.5%

Commission amount earned by the agency = 326000 × 0.045

= $14670

Commission rate of the agent = 20% of commission earned by the agency

=
(20)/(100)* 14670

= $2934

Therefore, agency made $14670 on the house.

User Mononym
by
7.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.