113k views
2 votes
A pound of coffee costs $14.99what is the cost per ounce

1 Answer

5 votes
There are 16 oz in a Pound. Take 14.99 and divide it by 16. This will give you the cost per oz. 14.99/16= .936875
User Simoncereska
by
7.5k points