119k views
4 votes
16-fl oz bottle of juice cost $2.00. What is the unit cos.

A. $0.075/fl oz
B. $0.125/fl oz
C. $0.36/fl oz
D. $0.40/fl oz

1 Answer

3 votes

Unit cost is dividing the total cost by the total size:

$2.00 / 16 fl. oz = $0.125/ fl. oz.


The answer is B.

User ValientProcess
by
7.5k points

Related questions