14.7k views
3 votes
If a large marshmallow has a volume of 2.00 in3 and density of 0.242 g/cm3, how much would it weigh in grams? 1 in3=16.39 cm3.

2 Answers

2 votes

Step-by-step explanation:

As density is defined as the mass of a substance divided by its volume.

Mathematically, Density =
(mass)/(volume)

It is given that volume is 2
in^(3) or 32.774
cm^(3) (as 1
in^(3) = 16.39
cm^(3)). Density is given as 0.242
g/cm^(3).

Hence, calculate the mass of marshmallow as follows.

Density =
(mass)/(volume)

0.242
g/cm^(3) =
(mass)/(32.774 cm^(3))

mass = 7.93 g

Thus, we can conclude that mass of given marshmallow is 7.93 g.

User Rafouille
by
7.1k points
7 votes

First convert the inches cubed to centimeters cubed. Looking at the rate, we can write 2 inches cubed = 2 * 16.39 cm cubed = 32.78 cm cubed.

The equation for density is D = M/V, where D is the density, M is the mass, and V is the volume. Substitute the values into the equation:

0.242 = M/32.78

Multiply by 32.78 on both sides.

The mass is about 7.93 grams.

User Jeremy Skinner
by
7.1k points