14.9k views
1 vote
A chemical reaction produces 653 550 kj of energy as heat in 142.3min. calculate the rate of energy transferred in kj per minute

1 Answer

4 votes

We have the value of

Total energy produced in the chemical reaction=653 550 KJ

Time needed=142.3min

To calculate the rate of energy transfer, that is the amount of energy produced per minute.

Rate of energy transfer=
(Total energy produced)/(Time needed)

=
(653 550)/(142.3)

=4592.76 KJ min⁻¹

So, the rate of energy transfer is 4592.76 KJ min⁻¹.

User Bwright
by
8.1k points