53.9k views
3 votes
Pauline travels between two cities. first she drives for 45 minutes at an average speed of 85 km/hr then for 16 minutes at an average speed of 118 km/hr, then she spends 19 minutes eating lunch and buying gas, and then she drives for 13 minutes at an average speed of 43 km/hr. find pauline's average speed for this trip. express it in kilometers per hour and round your answer to the nearest km/hr.

User Xiangkun
by
6.9k points

1 Answer

1 vote

85 x 45/60 = 63.75 km

118 x 16/60 = 31.47 km

43 x 13/60 = 9.32 km

63.75 + 31.47 + 9.32 = 104.54 km


45 + 16 + 19 + 13 = 93 min = 1.55 hours


104.54 ÷ 1.55 = 67.45 km/h

User Spkersten
by
6.1k points