204k views
2 votes
Jamal bought two dozen apples for 3 dol lars. at this rate, how much will 18 apples

1 Answer

3 votes
2 DOZEN= 24
SO,
24APPLES = 3 $
18APPLES=?(x)
18*3=24*x
54=24x
54/24=2.25
therefore,18apples cost $2.25
User Emanuel Ralha
by
6.0k points