97.0k views
0 votes
Find the unit rate for 7.96 for 5 pounds

1 Answer

7 votes

The price for 5 pounds is $7.96. To find the unit rate, you have to divide the price by the amount(pounds).


Unit\ Price = (Price)/(Amount)

The price is $7.96, and the amount is 5 pounds.

Divide


7.96 / 5 = 1.592 = 1.59

The unit price is $1.59

User Trilla
by
6.2k points