162k views
0 votes
Amir paid $4.50 for 2 pounds of grapes. What is the unit rate for 1 pound of grapes?

2 Answers

3 votes
The answer is 2.25 because it is half
User Danfi
by
5.6k points
2 votes

Since you're buying half as many grapes going down from 2 pounds to 1 pound, it makes sense that it should only cost half as much. Half of $4 is $2, and half of $0.50 is $0.25, so the unit rate for the grapes is $2.25 per pound.

User Erich Eichinger
by
5.2k points