233k views
5 votes
21. Jesse saved his allowance all summer to by a wake board. He put $36.50 in his piggy bank every two weeks for 3 months. He spent ¼ of his money on a tow rope and bathing suit. Then he spent $14.25 on lunch for him and his friend. He had just enough to buy the wake board. How much did the wake board cost? Please show all of your work as you solve.

User Adin
by
8.4k points

1 Answer

3 votes

So lets start out this problem with the initial amount of money jesse has:

$36.50 x (2 (times a month)) x (3 months) = $219

Then, you take 1/4 of his money (which can be converted to the decimal 0.25) and you subtract it from $219

$219 - ($219 x 0.25)

$219 - $54.75 = $164.25

Next, you have to subtract Jesse's lunch ($14.25) from the money he has left after purchasing his tow rope and bathing suit.

$164.25 - $14.25 = $150

Jesse's wake board cost him $150.

User Scrollwheelie
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories