19.6k views
3 votes
What is the change in internal energy if 50 J of heat are released from a system, and the system does 80 J of work on its surroundings?

User Budi
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Change in the internal energy of the system= -130 J

Step-by-step explanation:

Heat released= Q=-50 j

Work=80 J

we use the first law of thermodynamics

Q= ΔU + W

-50 = ΔU +80

ΔU =-130 J

User Arun Patra
by
7.6k points