160k views
2 votes
You have a solution with an unknown concentration of hcl, in order to determine the concentration of hcl you titrate 35.00ml of the solution with a 0.3275 m solution of ba(oh)2. you reach the endpoint of the titration after having added 34.63ml of ba(oh)2, what is the

1 Answer

5 votes

Answer:-

0.648 M

Explanation:-

Volume of Ba(OH)2= 34.63ml/1000=0.03463 litre

Number of moles of Ba(OH)2 = 0.3275 M x 0.03463 litre

= 0.01134 moles

Since Ba(OH)2 has 2 OH in its formula,

Number of moles of OH- = 2 x 0.01134=0.02268 moles.

Volume of HCl= 35ml/1000 = 0.035 litre

At the end point number of moles of H+ = number of moles of OH-.

Number of moles of HCL= Concentration of HCl x Volume of HCl

∴ Concentration of HCl = 0.02268 moles/ 0.035 litre

= 0.648 moles/ litre

= 0.648 M

User Marczellm
by
7.9k points