174k views
4 votes
the population of a certain inner city area is estimated to be declining accordingly to the model P(t) =45000e^-0.014(t) what does the model predicts the population will be in 7 years

User Yaqoob
by
5.9k points

1 Answer

2 votes


\bf \stackrel{\textit{in 7 years }t=7}{P(7)=45000e^(-0.014\cdot 7)}\implies P(7)=45000e^(-0.098)\implies P(7)\approx 40799.2

User Kazanaki
by
7.0k points