132k views
2 votes
How many 20.0-g ice cubes are required to absorb 47.0 kJ from a glass of water upon melting?

1 Answer

5 votes

Hello!


The number of 20-g ice cubes required to absorb 47 kJ from a glass of water upon melting is 7 icecubes


Why?


We are going to clear from the equation of the released heat, the mass of ice (m). The specific latent heat of fusion of ice is 336 kJ/kg:



Q=m*L\\ \\ m=(Q)/(L)=(47 kJ)/(336 kJ/kg)=0,1399 kg=139,88 g\\ \\ 139,88g*(1 icecube)/(20g)=6,99=7icecubes


So, 7 ice cubes are required to absorb that amount of heat from the glass of water.


Have a nice day!

User Mrydengren
by
7.6k points