172k views
5 votes
A 4500 kg vehicle and a 3700kg vehicle are both moving at a speed of 85m/s toward east.Calculate the momentum of each veheicle?

1 Answer

2 votes
The momentum formula is
p = m*v

where,
p = momentum (not sure why p is chosen but many physics books tend to pick this letter)
m = mass in kilograms
v = velocity in meters per second

So let's calculate the momentum for the 4500 kg vehicle
p = m*v
p = 4500*85
p = 382500 kg m/s

And let's do the same for the 3700 kg vehicle
p = m*v
p = 3700*85
p = 314500 kg m/s
User Suleman Mirza
by
7.2k points